Takım tezgahı hassasiyet ayarı ve devreye alma

June 28, 2022

hakkında en son şirket haberleri Takım tezgahı hassasiyet ayarı ve devreye alma

Ekipmanın normal çalışmasından sonra, takım tezgahının yatak seviyesini ayarlayın, takım tezgahının ana geometrik doğruluğunun kaba ayarını yapın ve ardından yeniden monte edilen ana hareketli parçaların ve manipülatör, bıçak gibi ana bilgisayarın göreceli konumunu ayarlayın. kitaplık ve ana bilgisayar aracı konum ayarı ve düzeltmesi.APC tabla istasyonu ve takım tezgahı tezgahı vb. arasındaki değişim konumunun hizalanması. Bunlar tamamlandığında, ana motorun ankraj cıvataları ve aksesuarları için ayrılan delikler çabuk kuruyan çimento betonu ile doldurulabilir.3 ~ 5 gün çimento katılaşmasından sonra, makineye ince ayar yapılabilir.

CNC sistemi ve takım tezgahı çevrimiçi güç testinde, CNC sistemi onaylanmış olmasına rağmen, normal çalışıyor, herhangi bir alarm olmadan, ancak önleme durumunda, aynı anda güce bağlanmalı, acil durdurma düğmesine basmaya hazır olmalıdır. , her an elektriği kesmeye hazır olmak için.Örneğin, servo motorun geri besleme sinyal hattı ters bağlanmışsa veya kopmuşsa, takım tezgahının "uçması" olgusu olacaktır.Bu durumda, güç kaynağını derhal kesmek ve kablolamanın doğru olup olmadığını kontrol etmek gerekir.Normal şartlar altında motora ilk enerji verildiğinde küçük bir dönüş olabilir ancak sistemin otomatik sapma kompanzasyonu fonksiyonu motor milinin hemen dönmesine neden olur.Bundan sonra motor tekrar çalıştırılsa ve bağlantısı kesilse bile motor mili dönmeyecektir.Sistemin otomatik sapma kompanzasyonu işlevine sahip olup olmadığını doğrulamak için gücü defalarca açıp kapatarak veya acil durdurma düğmesine basarak motorun dönüp dönmediğini gözlemleyebilirsiniz.

Takım tezgahının her ekseninin hareketini kontrol ederken, her bir ekseni hareket ettirmek için manuel sürekli beslemeyi kullanın ve takım tezgahı parçalarının hareket yönünün CRT veya DPL'nin (dijital ekran) ekran değeri aracılığıyla doğru olup olmadığını kontrol edin.Yön ters ise motor güç hattı ve algılama sinyal hattı bağlanmalıdır.Ardından, her eksenin hareket mesafesinin hareket talimatıyla tutarlı olup olmadığını kontrol edin.Değilse, ilgili talimatların, geri besleme parametrelerinin ve konum döngüsü kazancının doğru ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol edin.

Daha sonra, el çarkı, her bir şaftı hareket ettirmek için düşük hızda besler ve limitin etkili olup olmadığını, CNC sisteminin menzil aşımı alarmında olup olmadığını kontrol etmek için limit anahtarına uymalarını sağlar.

Son olarak, taban çizgisine dönüş eylemi gerçekleştirilmelidir.Takım tezgahı referans noktası, işleme için takım tezgahının program referans konumudur.Bu nedenle referans noktası fonksiyonuna geri dönüşün olup olmadığını ve referans noktasının konumunun her seferinde tam olarak aynı olup olmadığını kontrol etmek gerekir.

 

I. Takım tezgahlarının doğruluğunu ve işlevini test edin

Takım tezgahının ana yatağının seviyesi, sağlamlaştırılmış temel üzerinde ayak cıvataları ve tampon demir ile hassas bir şekilde ayarlanır.Seviye ayarlandıktan sonra, yatağın hareketli parçaları (sütun, kayar plaka ve masa vb.) her bir koordinatın tüm sürecinde takım tezgahı seviyesinin değişimini ve takım tezgahının geometrik doğruluğunu gözlemlemek için hareket ettirilir. izin verilen aralıkta olması için buna göre ayarlanır.Yukarıdaki orta büyüklükteki CNC takım tezgahları için, yatak seviyesini serbest durumda ayarlamak için çok noktalı yastık demir desteği kullanılmalıdır.Her bir destek noktası yatağın arkasında desteklenir ve ayak cıvataları, ek bozulma ve deformasyonu önlemek için simetrik olarak bastırılır, bu da takım tezgahının geometrik doğruluğunu iyileştirir ve korur.

Kullanılan algılama araçları hassas seviye, standart kare cetvel, düz cetvel, paralel ışık tüpü vb.Ayarlamada, esas olarak ped demirini ayarlamak için, gerekirse kılavuz ekini ve ön sıkma silindirini biraz değiştirebilir.Genel olarak konuşursak, makinenin kalitesi sabit olduğu sürece, makine yukarıdaki ayarlama ile fabrika doğruluğuna ayarlanabilir.

Makinenin otomatik olarak takım değiştirme konumuna hareket etmesine izin verin.İş miline göre yükleme manipülatörünün ve boşaltma manipülatörünün konumunu manuel olarak ayarlayın.Algılama için bir düzeltme okuması kalp çubuğunun kullanımının ayarlanmasında, hata var ise manipülatör vuruşunu, mobil manipülatör desteğini ve bıçak kitaplığı konumunu ayarlayabilir, gerekirse bıçak konumu noktasının ayarını da değiştirebilir (SAYISAL kontrol sistemi).Ayarlama tamamlandıktan sonra, ayar vidalarını ve alet deposu temel vidalarını sıkın ve ardından alet deposundan ana mile birçok kez otomatik karşılıklı değişim gerçekleştirmek için belirtilen izin verilen kaliteye yakın kalitede birkaç alet sapı takın.Eylemin doğru olması, çarpışma olmaması, bıçak düşmesinin nitelikli olmaması gerekir.

APC anahtarlama tablosuna sahip takım tezgahı, tabloyu anahtarlama konumuna taşımalı, tepsi istasyonunun ve anahtarlama masası yüzeyinin göreceli konumunu ayarlamalı ve tablo otomatik olarak değiştiğinde düzgün, güvenilir ve doğru hareketi gerçekleştirmelidir.Daha sonra izin verilen yükün %70~80'i çalışma masasına kurulur ve otomatik değiştirme işlemi birçok kez gerçekleştirilir.Doğru konuma ulaştıktan sonra ilgili vidalar sıkılır.

Sayısal kontrol sistemini ve programlanabilir kontrolörün veri seti parametrelerinde belirtilen rastgele dosya ile uyumlu olup olmadığını dikkatlice kontrol edin ve ardından ana çalışma fonksiyonlarını, çalışma programını, güvenlik önlemlerini, ortak talimat yürütmeyi vb. manuel çalıştırma modu gibi test edin, kademeli mod, otomatik çalışma modu, strok sınırı koruması, iş mili kaydırma talimatı, tüm seviyelerde hız talimatı ve diğer talimatlar vb. Yürütmenin doğru olup olmadığı.Yardımcı fonksiyonların ve yakındaki çalışmaların düzgün çalışıp çalışmadığını ve makine aydınlatmasının, soğutma kalkanının ve çeşitli koruyucu plakaların eksiksiz olup olmadığını kontrol edin.

Nozulun soğutma sıvısını normal şekilde püskürtüp püskürtmediğini test etmek için soğutma sıvısı kutusunu soğutma sıvısı ile doldurun;Soğutma kalkanı kullanılması durumunda soğutucu sızıntısı olup olmadığı;Talaş kaldırma cihazı düzgün çalışabilir;Takım tezgahı milinin sabit sıcaklık yağ deposu çalışabilir.Takım tezgahının yukarıdaki muayenesi ve hata ayıklaması sayesinde takım tezgahının genel çalışma testi için tam hazırlık yaptı.

İki, deneme işlemi

CNC takım tezgahlarının işlevleri nedeniyle, kurulum ve hata giderme işleminden sonra kullanımda uzun süreli otomatik çalışmasını sağlamak için çalışmalarının güvenilirliği test edilmelidir.Kullanıcılar, belirli yük koşulları altında uzun bir süre boyunca otomatik çalışma yoluyla takım tezgahlarının işlevini ve güvenilirliğini kapsamlı bir şekilde kontrol eder.Genellikle boş çalışma testi ve yük testi olarak ikiye ayrılır.

1. Boş koşu testi

Ana hareket ve besleme hareketi sistemi çalıştırma testi dahil.Test, şimdi işleme merkezini örnek alarak, devlet tarafından yayınlanan ilgili standartlara göre aşağıdaki gibi yapılmalıdır.

Sonsuz değişken hızın ana tahriki, düşükten yükseğe en az 12 hız sınıfında çalıştırılmalı ve her hızın çalışma süresi 2 dakikadan az olmamalıdır.Dönme hızının gerçek sapması -%2 ila %6 arasında değişir.En yüksek hızın çalışma süresi 2 saatten az olmamalıdır, böylece milin ön ve arka yataklarının sıcaklığı, sabit bir sıcaklığa ulaştıktan sonra 60℃'den fazla olmaz.Ana tahrik sisteminin rölanti gücü, tasarım yönetmeliklerine göre değerlendirilecektir.Koordinat eksenindeki hareketli parçalar için sırasıyla düşük hızda, orta hızda, yüksek hızlı beslemede ve hızlı harekette hava çalışma testleri yapılmıştır.Hareketli parçalar, sürünme ve titreşim fenomeni olmadan sorunsuz hareket etti.Tüm seviyelerde besleme hızının gerçek sapması -%5~3'tür.Dönme ekseninin testi, gerçek sapma aralığı ±%5 olan düz eksene benzer.

2. Fonksiyonel test

Takım tezgahının fonksiyon testi, manuel fonksiyon testi ve otomatik fonksiyon testi olarak ikiye ayrılır.

(1) Manuel fonksiyon testi şunları içerir:

(1) Ana mil kilit bıçağında en az 10 kez, gevşek bıçak, üfleme testi;

(2) İş mili üzerinde orta hızda 10 ileri, geri, durdurma ve yarı durdurma testi yapın;

③ Besleme sistemi için 10 çeşit değişken hız testi yapın (düşük, orta, yüksek hız ve hızlı dahil);

④ 10 kez indeksleme, konumlandırma testi için indeksleme tablosu;

⑤ Anahtarlama tablosu için, ardışık üç anahtarlama giriş ve çıkış testi;

Bıçak kütüphanesi, manipülatör testi, özellikle en ağır, en uzun, en büyük çap için takım testi, manipülatör maksimum yük testi ve takım değiştirme süresini belirleme;

Göstergeleri, anahtarları ve çevre birimlerini test edin;

⑧ Diğer yardımcı cihazlarda testler yapmak.Otomatik test, programı takım tezgahı testinin her bir parçasının hareketini kontrol etmek için kullanmaktır.

(2) Otomatik fonksiyon testi şunları içerir:

(1) 10 ardışık pozitif dönüş, ters başlatma, durdurma ve yönlü yarı durdurma testinin orta hızında takım tezgahının mili;

(2) Ana sürücüde tekrarlanan değişken hız testi;

(3) Her koordinat ekseninin hareketli kısımlarında düşük, orta ve yüksek hız değişim testleri, orta hızda pozitif ve ters sürekli başlatma, durdurma ve artımlı besleme çalışma testleri yapılır;

(4) takım değiştirme testi, takım kitaplığı, takımın maksimum kalitesini içermesi gereken takımlarla doldurulur, isteğe bağlı olarak otomatik takım değiştirme testi, en az 5 kez.Takımın maksimum kütlesi de her kesici konumunda test edilmelidir;

(5) Değiştirme tablalı takım tezgahları için, değiştirme tablasının en az 5 kez değişim testi;

⑥ Takım tezgahlarının koordinat bağlantısı, konumlandırma, doğrusal ve dairesel enterpolasyon fonksiyonlarını test edin.

3. Sürekli yüksüz çalışma

Sürekli yüksüz çalışma, yüksüz çalışma ve fonksiyonel testten sonra en az 8 saat süreyle gerçekleştirilecektir.Şu anda, aşağıdakileri içeren bir sürekli hava çalışması test programı derlenebilir:

(1) iş mili düşük, orta ve yüksek hızlı ileri, geri, yarı durdurma;

② Her bir koordinat eksenindeki çalıştırma bileşenleri, düşük, orta ve yüksek besleme hızlarında ve hızlı ileri ve geri yönlerde çalışır.İşlem, maksimum işleme aralığına yakın olmalı ve konumlandırma için herhangi bir nokta seçilmelidir.Çalışmada çarpan anahtarının kullanılmasına izin verilmez.Yüksek hızda ve hızlı çalışma süresinde besleme hızı, her çevrim programında kullanılan sürenin %10'undan az olmamalıdır;

(3) Bıçak kitaplığındaki her bıçak konumunda bulunan alet, en az 2 kez otomatik olarak değiştirilmelidir;

İndeksleme tablası ve CNC döner tabla otomatik indeksleme, konumlandırma;

⑤ Tüm koordinat eksenleri bağlantıda çalışır;

⑥ Anahtarlama tablosu otomatik anahtarlama en az 5 kez;

⑦ Diğer fonksiyonel testler;

⑧ çevrim prosedürleri arasındaki bekleme süresi 0,5 dakikayı geçmez.

4. Uygunluk testi

Rulman iş parçası maksimum kütle testi, maksimum kesme torku testi, maksimum kesme direnci testi ve maksimum kesme gücü testi dahil.

① Yatak iş parçasının maksimum kütle testi.Test sırasında, iş parçasının maksimum ağırlığı çalışma tezgahına yerleştirilebilir, böylece yük eşit olarak dağıtılır.Ardından minimum ve maksimum besleme hızında ve hızlı çalıştırın.En düşük besleme hızının çalışmasında, ileri geri hareket iki uca ve vuruşun ortasına yakın olmalıdır, en yüksek besleme hızı ve hızlı çalışma için her hareket mesafesi 20 mm'den az olmamalıdır, bütün olarak yapılmalıdır. işlem, sırasıyla 1 ve 5 kez ileri geri hareket eder.Yüksek hızda çalışma, sabit, düşük hızda sürünmeden olmalıdır.

② Ana tahrik sisteminin maksimum tork testi.Test sırasında gri dökme demiri kesmek için genellikle parmak freze veya karbür kesici kullanın.Sabit mil torku hız regülasyonu aralığında bir devir seçin, kesme miktarını ayarlayın, böylece tasarımda belirtilen maksimum torka ulaşır, makine sorunsuz çalışmalıdır.

Maksimum kesme direnci testi.Testte parmak freze veya büküm ucu kullanılır ve iş parçası malzemesi gri dökme demirdir.Takım tezgahı tasarım hız aralığından daha düşük veya buna eşit uygun bir iş mili hızı seçin, maksimum kesme direnci tasarımını elde etmek için kesme miktarını ayarlayın.Makinenin tüm parçaları normal çalışmalı ve aşırı yük emniyet cihazı hassas ve güvenilir olmalıdır.

(4) ana iletim sisteminin maksimum güç testi.Testte parmak freze kullanılır ve numune çelik veya dökme demirdir.İş milinin sabit güç hızı düzenleme aralığı içinde uygun bir hız seçin, maksimum güce ulaşmak için kesme dozajını ayarlayın (ana motor nominal güce ulaşır) ve takım tezgahının tıkırtı olmadan normal şekilde çalışması gerekir.

Deneme çalışmasında kullanılan programa test makinesi programı denir ve bu program doğrudan takım tezgahı tesisi hata ayıklarken test makinesi programında veya bir program oluştururken kullanılabilir.Test makinesi prosedürleri şunları içermelidir: ana sayısal kontrol sistemi işlevi kullanımı, otomatik değiştirme, aletin 2/3'ünde bıçak kitaplığına erişim, en yüksek, en düşük ve yaygın olarak kullanılan hızın işmili, hızlı ve yaygın olarak kullanılan besleme hızı, masa yüzeyi otomatik değişimi, M ana bilgisayar talimatlarının kullanımı.Test çalıştırması sırasında takım tezgahının takım deposu kulplarla doldurulmalı, kulp kalitesi belirtilen kaliteye yakın olmalı ve yük değişim tablosuna eklenmelidir.Deneme çalıştırma süresi boyunca, çalışma hatalarından kaynaklananlar dışında takım tezgahlarının arıza yapmasına izin verilmez, aksi takdirde takım tezgahı kurulumunda ve hata gidermede problemler olduğunu gösterir.

Küçük takım tezgahlarının elektromekanik entegrasyon tasarımı için, genel sağlamlığı çok iyidir, temel için herhangi bir gereklilik yoktur ve makine kurulumdan sonra montaj veya herhangi bir bağlantıya gitmek zorunda değildir.Yaygın olarak söyleyin, yalnızca güç kaynağını bağlamak istiyorum, iyi yatak gövdesi seviyesini ayarladıktan sonra kullanıma koyabilirsiniz